РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ «ВИЩИЙ ДУХОВНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД»

Усім церквам і навчальним закладам ВСЦ ЄХБ!

  ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ СОЮЗ ЦЕРКОВ    ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ  

 THE ALL-UKRAINIAN UNION OF EVANGELICAL CHRISTIAN-BAPTISTS CHURCHES 

 вул. Л. Толстого, 3-Б, Київ-4, 01004, Україна, Тел. (067) 656-80-52 E-mail: secretary@ecbua.info 

3-Б, L.Tolstogo, st., Kiev-4, 01004, Ukraine, Ph.: (067) 656-80-52,E-mail: secretary@ecbua.info  

 

Усім церквам і навчальним закладам ВСЦ ЄХБ 

 

    Вітаємо усіх служителів Братства! 

    Розвиток духовної освіти у Братстві завжди був серед наших пріоритетів. Ми дякуємо Богові за кожен навчальний заклад, за всіх керівників і викладачів, які присвятили себе навчанню і підготовці служителів для церков; а також осмисленню сучасних викликів в царині богослов’я й долучилися до розвитку богослов’я, основаного на Біблії і особливостях історичної дії Святого Духа в церквах українського євангельсько-баптистського Братства.

    Цим відкритим листом хочемо проінформувати вас про наше ставлення до рішення керівництва The Master’s Academy International припинити фінансування Ірпінської біблійної семінарії загалом і магістерської програми зокрема, та ініціативи утворення нового навчального центру командою бувших викладачів магістерської програми ІБС. А також про нашу оцінку загалом з цього питання і рішення, прийняте Радою ВСЦ ЄХБ.

    Магістерська програма у повному обсязі фінансувалася і була сформована на основі богослов’я і віровчення, яке сповідує The Master’s Academy International, що пов’язана з ім’ям Джона МакАртура, добре відомим усім служителям в Україні.

    Низка інцидентів виявила різність поглядів на значний перелік богословських і морально-етичних питань, які привели до конфлікту між керівництвом семінарії і командою викладачів магістерської програми.

    Як результат, команда викладачів магістерської програми прийняла рішення вийти з ІБС. Унаслідок конфлікту американські партнери повністю припинили фінансування семінарії, а команда викладачів повідомила керівництво ВСЦ ЄХБ про намір заснувати новий навчальний заклад і продовжити навчання служителів з України і країн Європи. Під час зустрічі керівництва ВСЦ ЄХБ з керівництвом The Master’s Academy International ми отримали пропозицію подальшої співпраці, але без участі ІБС. Така пропозиція не може бути прийнята, оскільки ІБС є складовою Союзу.

    Місія «Слов’янське євангельське товариство» в ситуації, що склалася, прийняла рішення знайти нові джерела фінансової підтримки семінарії. Тому семінарія без перешкод продовжує свою роботу і керується офіційним віровченням ВСЦ ЄХБ.

    На жаль, ситуація, що склалася навколо цього інциденту, актуалізувала напруження і богословські суперечки, які спостерігаються упродовж останніх років. Тому це не може залишитися без нашої уваги і рішення. Ми розглядаємо конкретну ситуацію, що склалася в ІБС, не як виключно питання позиції ректора семінарії, а як свідчення більш широкої проблеми, яка формувалася упродовж останніх років, і яка торкається певних тенденцій у всьому Братстві. 


Вважаємо важливим зазначити: 

1. Від часу першого знайомства з Джоном МакАртуром і його командою служителів на початку 90-х років минулого століття, а потім і з Робертом Провостом, Братство України не змінювало своїх богословських поглядів. Ми пам’ятаємо щире захоплення і позитивні відгуки про духовність і вірність біблійному вченню українських євангельських християн-баптистів з боку Джона МакАртура. Не розуміємо, що змінилося у ставленні до нашого богослов’я і чому захоплення змінилося відвертою критикою і тенденціями до розділення.  

2. Служителі Братства завжди були відкритими до усіх представників євангельських і баптистських церков. Певні розбіжності не були приховані від нас, проте ми будували нашу спільність і богословське порозуміння на основі христоцентричності.  

3. Ми прагнемо цільності богословського мислення, і тому працюємо над зближенням позицій і поглядів, в основі яких лежать речі, які впливають на нашу різність (Захід-Схід; філософські вподобання; святість чи любов; Бог і людина тощо).  

4. Ми не вважаємо, що дискусія між кальвіністичною і армініанською традиціями (яка часто приводить до суперечок і поляризації поглядів) упродовж декількох століть вимагає від нас зайняти одну з двох позицій. Богослов’я, основане на текстах Біблії і ранніх християнських авторів, не просто можливе за рамками цієї суперечки, а й більш продуктивне. Тим паче, що для нас неприйнятні богословські крайнощі, радикалізм, прозетилітизм і дух сепаратизму.  

5. Богословський діалог і спільний пошук максимально точних і відповідних Біблії доктринальних формулювань можливий тільки у смиренні перед Словом, відкритості до дії Святого Духа у кожному з нас і взаємній повазі. Істина не існує без любові.  

6. Ми знаємо і завжди знали про відмінності в певних моментах богослов’я між нами і нашими американськими братами (баптистами і не тільки). Однак це не заважало нам розділяти спільність у Христі і разом здійснювати різноманітні служіння заради поширення Євангелія і Царства Божого. Ми цінуємо усе, що зробили наші друзі та партнери, і сподіваємося, що ми також стали благословенням для Церкви Христової у світі. 

 

Чим ми занепокоєні і що не можемо приймати:  

1. Тяжіння до крайнощів у богослов’ї і наполегливе просування питань, які ми ніколи не поділяли (наприклад, обмежене спасіння); 

2. Намагання формувати християнський світогляд і богословське розуміння через друк і поширення книг майже виключно одного автора; 

3. Відокремлення від церков Братства. Частина викладачів тепер вже бувшої магістерської програми ІБС і церкви, до яких вони належать, не входили і не бажають входити до ВСЦ ЄХБ;  

4. Неналежна критика з боку частини викладачів та випускників щодо богослов’я і практики Братства. Також тенденції до поділення і заснування нових церков, які не мають наміру входити до ВСЦ ЄХБ.  

5. Використання фінансової підтримки як інструменту тиску на прийняття рішень щодо питань віровчення в семінаріях.  

6. Утворення спільноти служителів (СС), яка позиціонує себе як окрема група з відмінними богословськими поглядами.  

7. Дух сепаратизму і поділення. Ми в Україні не хочемо повторення ситуацій, які ми спостерігали в слов’янських церквах США, Росії, та про які отримували інформацію від відповідальних служителів низки баптистських союзів у країнах Європи. Ми високо цінуємо єдність Божого народу і не бачимо достатніх і обґрунтованих причин для політики відділення. Ми не поділяємо погляди так званого «біблійного сепаратизму».  

8. Намір утворити новий навчальний центр, який не має жодного відношення до ВСЦ ЄХБ, і водночас має на меті навчати служителів Братства.  

 

    Після вивчення цього питання, проведення зустрічей і консультацій з усіма зацікавленими сторонами Рада ВСЦ ЄХБ прийняла рішення про неможливість підтримати рішення про продовження співпраці з The Master’s Academy International на нових умовах, а також створення нового навчального центру командою бувших викладачів ІБС і дати погодження на використання адресної бази наших церков для поширення інформації в церквах. Рада ВСЦ ЄХБ також не вбачає за можливе рекомендувати членам і служителям церков ВСЦ ЄХБ навчання у цьому центрі в разі його утворення.

    Закликаємо усі наші богословські навчальні заклади та обдарованих служителів церков і богословів працювати над подальшим осмисленням і формуванням здорового, цільного і євангельського богослов’я, яке відповідає історичній дії Святого Духа через Боже Слово в церквах нашого Братства. Просимо усіх мислити і працювати в дусі єдності, відкритості, взаємоповаги і смирення перед Тим, Хто є Істина і Любов, Альфа і Омега нашого спасіння. 

    Для усіх, хто покликаний Богом до викладацької справи і здійснює своє покликання в дусі єдності та згідно з віровченням ВСЦ ЄХБ, – для них завжди буде місце в семінаріях Братства.

    Ми молитовно сподіваємося на усунення зазначених перекосів. Шануємо усіх Божих працівників і очікуємо відповідної поваги до Божої справи в Україні та усіх церквах євангельсько-баптистського Братства.  

 

З молитвою,

Правління ВСЦ ЄХБ